U srijedu 10. listopada 2018. u 12 sati, u Sveučilišnoj knjižnici u Splitu na Odjelu specijalnih zbirki, bit će otvorena izložba Marulianuma "450. obljetnica Hektorovićeva Ribanja i ribarskog prigovaranja". Prvo izdanje Ribanja i ribarskog prigovaranja Petra Hektorovića, jednog od temeljnih djela hrvatske renesansne književnosti, objavljeno je u Veneciji 1568. U tom pjesničkom opisu trodnevne plovidbe od Staroga Grada na otoku Hvaru do uvale Nečujam na otoku Šolti i natrag spajaju se odrednice ribarske ekloge, poslanice i putopisa, pa djelo nema parnjaka ni u domaćoj ni u europskoj književnosti. Izložba ima tri sastavnice: foto-panoe, izdanja Ribanja iz fundusa SKS i dvije mrežne stranice. Prvi pano prikazuje izdanja Ribanja i pjesnikov utvrđeni ljetnikovac Tvardalj. Na drugom je zemljovid s ucrtanom putanjom plovidbe i slikama mjesta koja se spominju u Ribanju. Treći pano prikazuje Nečujam, kamo je Hektorović došao da se pokloni uspomeni svojega književnog uzora Marka Marulića. Jedna mrežna stranica donosi slike i tekstove o Ribanju, a druga interaktivni zemljovid plovidbe. Izložbu će popratiti predavanje dr. sc. Bratislava Lučina, voditelja Marulianuma, te izbor izvornog rukopisnog i tiskanog gradiva srodnog temi iz zbirki Sveučilišne knjižnice u Splitu.