Međunarodna znanstvena konferencija „Židovi na Balkanu: povijest, religija i kultura“ održat će se od 08. do 10. svibnja na Filozofskom fakultetu u Splitu, Poljana kraljice Jelene 1/III. Tema ove međunarodne konferencije raznolikost je i dinamizam židovske prisutnosti na Balkanu od antičkih vremena do danas. Poznato je da su u nekim područjima, kao što je Bitola, Solun ili Salona, Židovi prisutni još od antičkih vremena. Također, tijekom inkvizicije, sefardski Židovi iz Španjolske i Portugala nastanili su se u tadašnjem Osmanskom carstvu, dok se Aškenazi nastanjuju u Sloveniji i Hrvatskoj. U većim gradovima osnivaju se vjerske zajednice i različite kulturne, sportske i humanitarne organizacije, koje imaju značajnu ulogu, posebice prije Drugog svjetskog rata, u društvenom, kulturnom i ekonomskom razvoju sredina u kojima su se nastanili. Znanstvenici iz Hrvatske, Makedonije, Kosova, Srbije, Italije, Izraela, Njemačke, Austrije, Grčke, Španjolske, Velike Britanije i SAD-a okupljeni na ovoj konferenciji koja se od 8. do 10. svibnja održava na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Splitu, razmijeniti će svoje najnovije spoznaje o životu, misli, djelovanju i ulozi Židova na Balkanu u vremenima rata i mira. Konferenciju suorganiziraju Moses Mendelssohn Centre for European-Jewish Studies (University of Potsdam) i Filozofski fakultet Sveučilišta u Splitu, uz podršku Fondacije Moses Mendelssohn Erlangen&Berlin, te Židovske općine iz Splita. Program konferencije i knjižica sažetaka nalaze se u prilogu. Ulaz je otvoren svim zainteresiranim građanima, a radni jezik konferencije je engleski.

DOKUMENTI ZA PREUZIMANJE
Conference Jews in the Balkans - Program