Kulturna manifestacija posvećena Republici Čile održana 24. svibnja u multifunkcionalnoj dvorani Sveučilišne knjižnice pokazala je još jednom da su hrvatski iseljenici u proteklih nekoliko stoljeća u velikom broju napuštali svoja ognjišta u potrazi za boljim životom. Jedna od "obećanih" zemalja, pogotovo za stanovnike otoka Brača, koji su u najvećoj mjeri iseljavali, bila je zemlja Čile. Nazočnima se obratio i pozdravio toplim riječima konzul iz Veleposlanstva Republike Čile u Zagrebu Maximilian Jare.
Splitski ogranak Hrvatske matice iseljenika u suradnji s Filozofskim fakultetom-Centrom za hrvatske studije priredili su zanimljive prezentacije o čileanskim salitrerama, naseljima koja su nastajala oko vadilišta salitre u pojedinim regijama Čilea. Zapošljavale su desetke tisuća radnika iz svih krajeva svijeta. Čileanski student hrvatskih korijena Patricio Jofre prikazao je prezentaciju o gradu Santiagu i tumačio je na hrvatskom jeziku koji je uspio dovoljno svladati u protekla 3 mjeseca na hrvatskim studijima.