Predstavljanje knjige “Vodnjanske relikvije očima znanstvenika – antropološki pristup”, urednika prof. dr. sc. Šimuna Anđelinovića, doc. dr. sc. Željane Bašić i doc. dr. sc. Ivane Kružić održat će se 15. prosinca u 12 sati, u Sveučilišnog galeriji „Vasko Lipovac“, R. Boškovića 31. Knjiga je namijenjena laicima, ali i stručnjacima i pisana je na hrvatskom i engleskom jeziku.
Riječ je o znanstvenoj monografiji proizašloj iz znanstvene obrade koštanog materijala (relikvija) koje se čuvaju u crkvi sv. Blaža u Vodnjanu. U knjizi su prikazani životopisi svetaca, rezultati antropološke analize više od 700 kostiju, kao i postupci i rezultati individualizacije relikvija. Osim antropološke analize koštanih ostataka provedene su i radiografske analize mumificiranih tijela svetaca, i to sv. Nikoloze Burse, sv. Ivana Olinija, sv. Leona Bemba i sv. Pavla, nadbiskupa carigradskog. Analiza MCST snimaka pokazala je kako su tijela sv. Nikoloze Burse i sv. Ivana Olinija očuvana, odnosno vidljivi su ostaci dehidriranih organa, krvnih žila i ligamenata.
Autori knjige su prof. dr. sc. Šimun Anđelinović, doc. dr. sc. Željana Bašić, prof. dr. sc. Stipan Janković, don Marijan Jelenić, doc. dr. sc. Darko Kero, doc. dr. sc. Ivana Kružić, doc. dr. sc. Frane Mihanović, prof. dr. sc. Dragan Primorac, dr. sc. Snježana Štambuk i prof. dr. sc Katarina Vilović. Autori slikovnog materijala su doc. dr. sc. Frane Mihanović, Zoran Ferenček, krim. teh. i doc. dr. sc. Ivana Kružić.
Predstavljanje knjige bit će popraćeno prigodnom izložbom kojom će se predstaviti najvažniji nalazi, ali i prikazati proces i rezultati facijalne rekonstrukcije sv. Nikoloze, a koju je rekonstruirala Josipa Marić, mag. konz. - rest., studentica Forenzike. Na ovoj znanstveno – umjetničkoj izložbi sudjelovali su: prof. dr. sc. Šimun Anđelinović, prof.dr.sc. Branko Matulić, Ana Banovac, mag. forens., doc.dr. sc. Željana Bašić, izv. prof. Edvin Dragičević, Zoran Ferenček, krim. teh., Helena Trze Jakelić, dipl. oec., Ivan Jerković, mag. forens., doc. Robert Jozić, doc. dr. sc. Ivana Kružić, Toni Ljubić, mag. forens., Josipa Marić, mag. konz. - rest., Ćiro Mihanović, univ. bacc. art., doc. dr. sc. Frane Mihanović, Ivan Reljić, mag. educ. i mag. arhiv. i v. pred. Filip Rogošić.
Postav izložbe trajat će do 15. siječnja 2018., tijekom čega će biti organizirane i edukativne radionice za djecu i mlade, učenike osnovnih i srednjih škola, kao dar Sveučilišta u Splitu učenicima naše županije. Radionice će se održavati pod stručnim voditeljstvom djelatnika i studenata Sveučilišnog odjela za forenzične znanosti u Umjetničke akademije, Sveučilišta u Splitu.
U prilogu je detaljan popis svih radionica.