Na početku studija dobio si studentsku iskaznicu – iksicu. Ta mala kartica zasigurno će pronaći strateško mjesto u tvom novčaniku jer ćeš je koristiti češće od osobne iskaznice, a u važnosti za vrijeme studiranja parira bankovnoj kartici na koju ćeš, nadam se, primati dobru stipendiju ili zaradu od nekog unosnog studentskog posla preko student-servisa.
Na početku studija dobio je studentsku iskaznicu – iksicu. Ta mala kartica zasigurno će pronaći strateško mjesto u tvom novčaniku jer ćeš ga koristiti češće od osobnih iskaznica, au važnosti za vrijeme studiranja parira bankovnoj kartici na kojoj ćeš, nadam se, primati dobru stipendiju ili zaradu od nekog unosnog studentskog posla preko student-servisa.
Ujedno, iksica je javna isprava kojom se dokazuje status studenta.
Svaka studentska iskaznica jednoznačno je definirana brojem iskaznice. Osim tehničkih podataka, broj iskaznice sadrži i JMBAG (jedinstveni matični broj akademskih građana) te oznaku trenutnog statusa akademskih građana.
Ujedno, iksica je javna isprava kojom se dokazuje status studenta.
Svaka studentska iskaznica jednoznačno je definirana brojem iskaznice. Osim tehničkih podataka, broj iskaznice sadrži i JMBAG (jedinstveni matični broj akademskih građana) te oznaku trenutnog statusa akademskih građana.

Dodjela subvencije i uvid u stanje raspoložive subvencije:
- sredstva u iznosu maksimalne raspoložive subvencije za razinu prava se dodjeljuje 1. i 15. dana u mjesecu uz prethodno poništavanje neiskorištenog iznosa iz prethodnog perioda;
- povećanjem razine prava sredstva se uvećavaju;
- studentima je uz autorizirani pristup omogućeno praćenje stanja vlastitih podataka koji se koriste za izračun prava, te vlastite potrošnje i raspoložive subvencije.
Neka od ograničenja su:
- neiskorištena sredstva raspoložive subvencije se ne akumuliraju već se poništava pri dodjeli salda za sljedeći period;
- saldo za razinu prava 1 se dodjeljuje samo za radne dane u tjednu dok se za ostale razine dodjeljuje za sve dane.
- Studentima koji se nalaze u mobilnosti onemogućeno je korištenje subvencije za vrijeme trajanja mobilnosti te se sredstva ne dodjeljuju u tom periodu
- u sustav su implementirana ograničenja koja propisuje pravilnik a odnose se na količine određenih artikala u obroku te maksimalnog iznosa dnevne subvencije.
- upisom mirovanja obveza studenta privremeno se obustavlja ostvarivanje prava na potporu
- period bez subvencije traje od 16.7. do 31.8. te se u tom period sredstva za korištenje subvencije na prehranu ne dodjeljuju.

Meni-obrok je složeni obrok kojeg je davatelj usluge obvezan ponuditi studentu, a sastoji se od sljedećih grupa prehrambenih proizvoda: juha, glavno jelo, prilog/varivo, salata, desert/napitak i kruh/pecivo.
Svako pojedinačno jelo koje je sastavnica meni-obroka davatelj usluge može ponuditi i izvan meni obroka.
Davatelj usluge može studentima ponuditi i prehrambene proizvode koji nisu sastavnice meni-obroka, a koji pripadaju jednoj od skupina:
1) pojedinačna jela,
2) jednostavna jela,
3) dodaci jelima,
4) umaci,
5) sendviči,
6) namazi,
7) mliječni proizvodi,
8) sokovi i vode,
9) kolači,
10) jela s posebnom subvencijom
Klasifikacija jela je prilično intuitivna i odgovara poziciji u klasičnom restoranskom meniju. Postoji više različitih skupina jela:
- Juhe
- Glavna jela, primjerice tjestenina s tunom, špageti bolonjez, razne vrste kotleta i odrezaka, musaka i lazanje, riblja jela, itd.
- Vegetarijanska glavna jela su kategorija za sebe. U tu kategoriju spadaju jela kao što su odrezak od soje, tortelini sa sirom i umakom, pohani sir, pohani šampinjoni itd.
- Prilozi su skupina koja obuhvaća klasične restoranske priloge: kukuruz, krokete, riži-biži, pire, miješano povrće, kupus, itd.
- Pojedinačna jela – ponekad obroci koji djeluju kao dio menija spadaju baš u ovu kategoriju. Obično su to najkvalitetniji proizvodi: pašticada, pljeskavice sa sirom, pizze, naravni odrezak i mnogi drugi.
- Jednostavna jela su obično dostupna za doručak. Birajte između zobenih pahuljica, majburgera, bureka, kroasana, krafni, itd.
- Sendviči ne spadaju u kategoriju jednostavnih jela već su zasebna kategorija.
- Dodaci jelima – kečap, parmezan, ajvar itd.
- Umaci
- Namazi
- Variva
- Salate (salata s tunjevinom ili grahom ne spada u ovu kategoriju)
- Pudinzi
- Kompoti
- Voće
- Kruh (nema dnevnog ograničenja)
- Kolači
- Mliječni proizvodi
- Topli napitci
- Sokovi

Ukoliko ostaneš bez novca na iksici, nećeš moći jesti po subvencioniranim cijenama dok ti se iznos ne obnovi. Moći ćeš koristiti studentske restorane, ali ćeš morati platiti punu cijenu obroka. Ne brini se, ukoliko ti se i dogodi da potrošiš sav iznos na iksici nećeš morati čekati dugo jer se iznos subvencije, kao što smo napisali u uvodu, obnavlja svaka dva tjedna.
Zahtjev za izdavanje studentske iskaznice student podnosi studentskoj referadi. Iskaznicu je prije korištenja potrebno aktivirati. Aktivacija je postupak kojim se potvrđuje njeno preuzimanje uz provjeru ispravnosti čipa iskaznice. Iskaznica dolazi u zatvorenoj koverti koju nije potrebno otvarati, već je ovlaštena osoba treba prisloniti uz beskontaktni čitač koristeći aplikaciju “Evidencija studentskih prava”, te ju predati studentu. Tim postupkom studentska iskaznica postaje važeća.
Korisnik potpore obvezan je visokom učilištu na kojem ostvaruje potporu bez odgode, a najkasnije u roku od 7 dana, prijaviti gubitak, oštećenje ili krađu studentske iskaznice, nakon čega mu je visoko učilište dužno izdati novu. U slučaju oštećenja iskaznice student je dužan vratiti iskaznicu u referadu.Visoko učilište će u ISAK-u evidentirati promjenu statusa iskaznice te će pokrenuti postupak izrade nove iskaznice. Na zahtjev studenta visoko učilište dužno je studentu osigurati privremenu studentsku iskaznicu koja vrijedi do izdavanja nove studentske iskaznice. Trošak izrade privremene studentske iskaznice snosi visoko učilište.Trošak naknade za korištenje privremene studentske iskaznice snosi student. Taj trošak ne smije biti veći od 20 posto od cijene izrade privremene studentske iskaznice.
Razina prava 0
Dodjeljuje se:
- Izvanredni studenti
- Studenti koji studiraju uz rad
- Studenti poslijediplomskih studija
- Strani državljani izvan EU (koji nisu stipendisti MZO)
- Dnevna subvencija je 0kn
Razina prava 1
Dodjeljuje se:
- Svim redovitim studentima sa stalnim mjestom prebivališta u županiji u kojoj je sjedište visokog učilišta
Dnevna subvencija je 16,10kn
Maksimalna dnevna subvencija je 32,20kn
Osnova za stjecanje prava je Redovit upis u tekuću akademsku godinu
Razina prava 2
Dodjeljuje se:
- Redoviti studenti s mjestom prebivališta izvan županije u kojoj je studij
- Studenti obuhvaćenim posebnim odlukama MZO
- Strani državljani u programima međunarodne razmjene Erasmus i CEEPUS
Dnevna subvencija je 32,20 kn
Maksimalna dnevna subvencija je 64,40 kn
Razina prava 2,5
Dodjeljuje se:
- Redoviti studenti smješteni u studentskom domu koji ne pruža uslugu prehrane
- Studenti s izrazito niskim socijalnim statusom na temelju odobrenja MZO
- Vrhunski sportaš s prebivalištem izvan mjesta studiranja
Dnevna subvencija je 40,25 kn
Maksimalna dnevna subvencija je 80,50 kn
Osnova za stjecanje prava je:
- Potvrdu SC-a o smještaju u domu
- Potvrda MZO o izrazito slabog imovinskog stanja upućenog CAP-u
- Rješenje o kategorizaciji sportaša Hrvatskog olimpijskog odbora (kategorija I – III) te osobna iskaznica
U studentskom restoranu možeš jesti neograničen broj puta u danu, sve dok ne potrošiš dnevne limite na iksici. Ukoliko dolaziš iz Splita i uže okolice (razina 1) dnevno možeš uzeti dva meni-obroka, a ukoliko je tvoja razina subvencije viša možeš uzeti tri menija. Usto, možeš kupiti i tri jela iz svake skupine pojedinačnih jela koje ne spadaju u dnevni meni. Iznimka su mliječni proizvodi kojih možeš kupiti pet dnevno.