Šahovski velemajstor i nekadašnji svjetski prvak Gari Kasparov posjetio je Sveučilišnu knjižnicu u Splitu prigodom otvaranja šahovskog festivala za mlade „Adriatic 2016“. Unutar festivala koji će trajati do 27. kolovoza održat će se ukupno tri turnira, na kojima će sudjelovati oko 70 mladih igrača u kategorijama do 10, 12, 16 i 20 godina. Festival se održava pod pokroviteljstvom vodeće svjetske šahovske zaklade Kasparov Chess Foundation SAD-a,a u organizaciji Sveučilišta u Splitu, Fonda Gari Kasparov Adriatik, hrvatske humanitarne udruge Cro Unum i Šahovskog kluba e4.
Pozdravne govore izrekli su prof. Šimun Anđelinović, rektor Sveučilišta, prof. Dragan Primorac, zatim direktor festivala šahovski velemajstor Zlatko Klarić, ravnatelj Studentskog centra Stenko Dell'Orco i Petar Krolo, ravnatelj Sveučilišne knjižnice.
Ove godine festival okuplja igrače iz deset država što ga čini vodećim europskim neslužbenim šahovskim turnirom za mlade.
Manifestacija je otvorena uz skladbu "Splite moj" koju je otpjevao vokalni ansambl "Split".