Najčešća pitanja
Visina zarade studenta nema ograničenja međutim ukoliko student prijeđe zaradu od 63.000,00 kuna tada se na iznos iznad 63.000,00 kuna obračunava porez na dohodak po stopi od 20%+prirez ovisno o mjestu prebivališta. U tom slučaju studentu je umanjena neto zarada, ali student može nakon isteka kalendarske godine u kojoj je takva zarada ostvarena podnijeti zahtjev za priznavanje prava u posebnom postupku sukladno uputama i u roku propisanim od strane Ministarstva financija, Porezne uprave.
Student nakon završenog studija ima pravo raditi preko student servisa najdulje do kraja akademske godine u kojoj je završio studij ili do isteka razdoblja od 3 mjeseca o završetka studija, po uvjetom da dostavi student servisu kopiju potvrde o diplomi, koja se može dobiti u referadi fakulteta. Ako student želi koristiti poticaj preko HZZZ za stručno osposobljavanje, prihod studenta ne smije prijeći iznos veći od 5.751,30 HRK za period od 3 mjeseca.
Student koji imaju prekid, koji su se ispisali ili prelaze sa izvanrednog studija u redovni studij u toku akademske godine, te maturanti koji nisu odmah iza redovitog školovanja upisali fakultet stječu pravo rada sa početkom nove akademske godine tj. od 01.10. tekuće akademske godine.
Prijavom u modul Student servisa moguće je dobiti pregled svih ugovora i uplata poslodavaca. Student servis prosljeđuje uplate poslodavca na račun studenta u najkraćem mogućem roku.
Poslodavac - naručitelj posla dužan je ispostavljenu fakturu platiti u roku navedenom u ugovoru o djelu redovitog studenta, u protivnom obračunava se zakonska zatezna kamata.Za slučaj da poslodavac u dogovorenom roku ne plati uredno ispostavljenu fakturu, Studentski centar, na prijedlog studenta, člana Student servisa, pokreće protiv poslodavca postupak ovrhe na temelju vjerodostojne isprave.
Ugovor se sklapa prije početka obavljanja studentskoga posla, između izvođača, posrednika i naručitelja posla.Ugovorom se izvođač obvezuje obavljati određeni posao, naručitelj posla obvezuje se platiti naknadu za obavljeni studentski posao, naknadu posredniku te doprinose prema posebnim propisima, a posrednik se obvezuje obaviti djelatnost posredovanja i isplatiti doznačena sredstva naknade za račun izvođača.Izvođač i naručitelj posla nakon obavljenoga posla prema prethodno potpisanome ugovoru potpisuju izjavu kojom potvrđuju konačan broj sati ili dana obavljanja posla.
Uzdržavanim članovima uže obitelji i uzdržavanom djecom smatraju se fizičke osobe čiji oporezivi primici, primici na koje se ne plaća porez i drugi primici koji se u smislu Zakona o porezu na dohodak ne smatraju dohotkom, ne prelaze iznos od 15.000,00 kuna. Detaljniji uvjeti za priznavanje osobnog odbitka propisani su člankom 17. Zakona o porezu na dohodak ( Narodne novine“ br. 115/2016., 106/2018.,32/2020., 138/2020.).
Cijene su okvirne i podložne promjeni u dogovoru s poslodavcem, ako idu u korist studenta.
Cijene su u cjeniku iskazane u neto iznosu. Na neto iznos zaračunava se dodatnih 18% koje plaća poslodavac, a što sadrži:
1. proviziju Student servisa;
2. doprinos za mirovinsko osiguranje na temelju generacijske solidarnosti za osobe osigurane u posebnim okolnostima
3. poseban doprinos za zdravstveno osiguranje za osobe osigurane u posebnim okolnostima
4. naknade posredniku, koja iznosi 0,5 % netoiznosa naknade izvođaču – u svrhu financiranja kulturnih, sportskih, znanstvenih i edukacijskih aktivnosti koje isključivo provode studenti i studentske organizacije te su isključivo namijenjene studentima.
Student servis koristi poslovnu tehnologiju koja omogućava, sukladno Zakonu o zaštiti tržišnog natjecanja, isplatu studentskih primitaka preko žiro računa otvorenog u bilo kojoj banci na teritoriju RH.